Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2022 09:33 (Üye) Soru : Merhaba, 472503-BELIRLI BIR MALA TAHSIS EDILMIS MAGAZALARDA IÇME SUYU PERAKENDE TICARETI (SISELENDIRILMIS VEYA DAMACANAYA KONULMUS OLANLAR DAHIL, SEBEKE SUYU HARIÇ) işi yapan mükellefimiz tahta palet almıştır Aşağıdaki bilgi mevcuttur. Ambalaj Çeşitleri ?Karayolu, demiryolu, deniz yolu ve havayolu taşımacılığında taşıma ekipmanı olarak sürekli ve tekrar aynı amaçlı kullanımları olan ve piyasaya arz edilen ürün/eşya/malzeme ile birlikte piyasaya arz işlemlerine konu edilmeyen ahşap, plastik, metal vb, malzemelerden imal edilmiş paletler, sepetler, konteynerler, kasalar ve benzerleri bu tanım dışındadır. ?Karayolu, demiryolu, deniz yolu ve havayolu taşımacılığında ürün/eşya/malzeme ile birlikte piyasaya arz işlemlerine konu edilen (iade alınmak şartı ile belirli bir teminat karşılığında verilenler dahil) ahşap, plastik, metal vb. malzemelerden imal edilmiş paletler, sepetler, konteynerler, kasalar ve benzerleri nakliye ambalajıdır. BU bilgilere göre bizim aldığımız . tahta paletler için GEKAP beyannamesinde bildirmemiz gerekmektemidir.? Tahta palet için kimler beyanname verirler. Teşekkürler.

Cevap : " Karayolu, demiryolu, deniz yolu ve havayolu taşımacılığında ürün/eşya/malzeme ile birlikte piyasaya arz işlemlerine konu edilen (iade alınmak şartı ile belirli bir teminat karşılığında verilenler dahil) ahşap, plastik, metal vb. malzemelerden imal edilmiş paletler, sepetler, konteynerler, kasalar ve benzerleri NAKLİYE AMBALAJIDIR AMBALAJ MALZEMESİ Olarak tahta PALET Kullanan mükelefler gekap beyananmesi verecektir.Siz palet için beyananme vermeyeceksiniz Size mal satan firma verecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.