Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.07.2022 15:23 (Üye) Soru : Merhabalar, motor kurye işletme defteri 2022 mükellefiyet açılışı var.2021 yılında almış olduğu motosikleti kayıtlara almam gerekili. 1-Motosikleti hangi bedel üzerinden kayıtlara alacağım? 2-KDV ayırmamda bir sakınca olur mu? 3- stopaj ayırmam gerekli olmadığını düşünüyorum. Sonuçta mükellef yeni mükellef oldu 2021 deki aracını kayıtlara alacağım.Her hangi bir sorunla karşılaşır mıyım. İzlenecek yol nelerdir malileye bir dilekçe vermem yeterli olur mu? Şimdiden teşekkürler İyi çalışmalar.

Cevap : 1-Normal alım satım bedeli (Piyasa fiyatı/Bu günkü değeri) 2-Fatura ile alınmış ise Faturada Belirtilen KDV indirilir. Başka şekilde KDV indirilmez. 3- GV stopajı olmaz. Mükellefiyet açılmış ise başka bir konuda Vergi Dairesine bilgi verilmez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.