Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2022 09:30 (Üye) Soru : Merhaba. Tek Ortaklı Bir firmamız da hisse devri yapılacak. Hisse devri çok karlı yapılacak. Başka bir deyişle mevcut şirket sahibi şirketini satacak. Mevcut ortağın hisse bedeli ve şirketin sermayesi 1 milyon TL fakat yeni ortak bu şirketi 15 milyon TL ye alacak. Bu işlemde sormak istediğim şu. Şirketi devralan ortak, noterde düzenlenen hisse devri sözleşmesine hisseyi 15 milyon bedelle aldığını yazmak istiyor. Yani gerçekte ne kadar para ödediyse onu göstermek istiyor. Bu bedeli yazdıktan sonra şirketin sermaye rakamı değişmesi gerekir mi ? Eğer gerekecekse 500 sermaye hesabına 14 milyon eklerken karşı hesap ne olacak. Çünkü bu para şirketin kasasına girmemiş devreden ortağa verilmiş oluyor. Bu konu hakkında sizlerden aydınlatıcı bir cevap rica etmekteyim.

Cevap : Sermaye artırılmadığı sürece hisse devri ile 500 hesap değişmez. Şirketin Ltd. olması veya A.ş Olması halinde kazanç hesaplaması farklı olur. Bu konuda Web sayfamızdaki Mali rehberi inceleyiniz. Rehberde Ltd şirket ve A.Ş hisse devirlerinin vergilendirilmesi izah edilmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.