Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2022 13:35 (Üye) Soru : Genç Girişimci İstisnasından yararlanarak 77.11.01 Nace Kodu; Motorlu hafif kara taşıtlarının ve arabaların sürücüsüz olarak kiralanması ve leasingi (3.5 tondan daha az olan otomobil, kamyonet, vb. dahil, motosiklet hariç) (finansal leasing hariç) faaliyet alanında işyeri tescili yaptırarak Binek otomobil satın alması yapacağım ve bu satın aldığım Binek otomobili kiralayarak gelir elde edeceğim. 1- Satın aldığım binek otomobilin kdv sinin indirim konusu yapa bilir miyim. 2- Satın aldığım binek otomobilin ötv sini gider olarak satın alma bedeline ekleyerek kayıtlara ala bilir miyim, veya ötv yi direk gider yaza bilir miyim. 3- Kıst Amortisman yerine normal veya hızlandırılmış amortisman kullanabilir miyim. 4- 2 yıl dolduktan sonra bu binek otomobili satarsam kdv oranı % 1 mi yoksa % 18 midir. 5- Satın aldığım binek otomobilin satın alma tutarı veya adeti gibi bir kısıtlama var mı. 6- Defter Beyan Sisteminde Sabit Kıymet alanına kayıt yapıp Amortisman ayırarak gider yazmam yerinde midir. bu konuda bilgilerinize başvurmak istedim iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 1-Kira geliri elde etmek için alacağınız taşıt için ödenen KDV indirim konusu yapılır. 2-ÖTV ni tercihe göre tamamı gider yazılır veya maliyete eklenir. 3- Taşıt kiralama işi yapanlar kıst amortisman uygulamaz,İstediğiniz yöntemde amortisman ayrılır. 4-Satışda düzenlenecek faturada % 18 KDV hesaplanır. 5-Birden fazlada taşıt alıp kiraya verebilrsiniz. 6-Başka bir yöntem zaten olmaz. Yapılacak bir incelemede Taştı; taşıt kiralama dışında kullanmanız tespit edilmesi halinde cezalı tarhiyat ile karşılaşabilrsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.