Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 01.08.2022 17:56 (Üye) Soru : Sayın danışmanların hayırlı çalışmalar dilerim. Her şeyden önce sürekli söylediğim gibi iyi ki varsınız. Aşağıdaki sorum hakkında bilgi verirseniz mutlu olurum. Saygılarımla, Soru: Serbest meslek kazancına tabi mükellefim kardeşi ile birlikte ortak bir arsa alıp bu arsa üzerine inşaat yapmışlar, inşaat tamamlanmış ve tapular çıkmıştır. Mükellefim şimdi hissesine düşen 4 adet daireyi satmak istemektedir. İnşaat anahtar teslimi müteahhit firma tarafından yapılmış fakat inşaata ait alış faturaları müteahhit firma yerine mükellefim adına düzenlenmiştir. SSK dosyasıda müteahhit adına yapılmıştır. Bu ay dairelerin satışı yapılacak ve çıkacak kazancı ne şekilde beyan etmemiz gerekecek. Değer artış kazancı olarak mı yoksa mükellefiyet açtırıp ticari kazanç olarak mı beyan etmek gerekecek. Ayrıca alış faturaların hiç biri tarafıma ulaşmamıştır. Yapılan inşaat hakkında da hiçbir bilgim olmamıştır. En sağlıklı bir şekilde nasıl bir yol izlemeliyim.

Cevap : İyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.Özel inşaat olarak yapılan binanın her bağımsız bölümü yılda bir adetinin satılması halinde ; elde edilen kazanç Değer artış kazancıdır.Birden fazla satış yapılması halinde ise elde edilen kazanç Ticari kazançtır.Bağımsız bölümlerin maliyet fiyatı mütahhidin size düzenleyeceği fatura + arsa bedelidir. Toplam bedel bağımsız bölüm metre karesine göre hesaplanır .
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.