Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.08.2022 13:40 (Üye) Soru : Selamlar Sayın Danışman, 08.12.2020 tarihinde ruhsatımı almış bulunmaktayım. Yanında ruhsat aldığım meslek mensubunun işyerinden ayrılmak istiyorum. Ayrılmam sonrasında yanında çalıştığım meslek mensubunun müşterilerinden bazıları benimle çalışmak istiyorlar. Kendime ofis açarak bu müşterileri almamda herhangi bir sakınca var mıdır? Kolay Gelsin,

Cevap : Önceden çalıştığınız iş yerinden İki tam yıl geçmeden bu işlemi yapamazsınız. Serbest muhasebeci mali müşavirlik ve yeminli mali müşavirlik kanunu disiplin yönetmeliği kapsamında kınama cezası uygulanır. Kınama cezası, aşağıdaki durumlarda uygulanır: Mesleki bürolarda bağımlı çalışmakta iken bu görevlerinden ayrılan meslek mensuplarının işten çıkış tarihinden itibaren, stajını tamamlayarak mesleği yapmaya hak kazanan meslek mensuplarının ise meslek ruhsatlarını aldıkları tarihten itibaren iki yıl geçmedikçe, ayrıldıkları yahut yanında staj yaptıkları meslek mensuplarının rızası olmadan onların müşterilerine hizmet vermeleri durumunda uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.