Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.08.2022 12:20 (Üye) Soru : Merhabalar, çalışan anne çocuğuna tam gün 30 gün bakıcı tutacak.bu bakıcıyı SGK ki olarak istihdam ettirecek. Aynı normal işverenler gibi ilave istihdam teşvikleri alabilir mi? Ev hizmetli bakıcılarına da anne mükellef olmadada SGK dan 6111 sayılı teşvik 27103 sayılı teşvik vs çıkar mı? SGK yı açtırmadık.Öncelikle bu konuyla ilgili araştırmaları yapıyoruz.Çalışan anneye bu bakıcı maliyetleri ne kadar kapsar teşvik falan alabilir konularını araştırıyorum.Normal bir işveren gibi tüm teşvikleri alabiliyorsa ona göre işçiye İŞKUR kaydı yaptırıp işe girişini yapacağız. Yardımlarınız için teşekkürler şimdiden. İyi çalışmalar

Cevap : Alınacak işçinin işkur kaydını yapıp kolay işverenlik e-sgk işveren sistemi teşvik ve tanımlamalar kısmından işçinin TC si ile sorgulama yaparak yararlanabileceği teşvikleri onaylayabilirsiz. Kişinin çalışan olması ev hizmetlerinde işçi çalıştırmasında ve teşviklerden yararlanmasına engel değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.