Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.08.2022 18:17 (Üye) Soru : Merhaba 2 ortaklı LTD şirket her ay düzenli huzur hakkı almaktadır. GV DMG hesaplanıp stopaj ödenmektedir. fakat aklıma takılan huzur hakkı toplantı başına verilmektedir. deniliyor bu ortaklar bir fiil şirkette yönetim işleri ile ilgilenmektedir. bu neden ile huzur hakkı alıyorlar bu uygulamada bir sıkıntı varmıdır. LTD olarak genel kurul toplantısı yapılmamaktadır.

Cevap : Limted şirketlerde Huzur hakkı,her ay 1 veya 1 kaç kez limited şirket müdürlerine toplantı başına ödenen bir mali haktır. Genel kurul kararı ile müdürlere huzur hakkı ödenebilir. Ancak bu isim altında ödeme yapılabilmesi için şirkette birden fazla müdürün bulunması ve bunların kurul oluşturarak belli aralıklarla toplantı yapması esastır. Dolayısıyla tek müdürün bulunduğu şirketlerde huzur hakkının ödenmesinin mümkün değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.