Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.08.2022 09:47 (Üye) Soru : Merhaba Üstadım, Bir müşterim benden bir konuyla ilgili destek istedi. Kendisi 1 yıldan kısa süreli olarak konut kiralaması yapmayı hedefliyor. 3 ay ile 6 ay arasında değişen sürelerde -ancak günlük veya haftalık olmamak üzere- evini AİRBNB isimli platformdan kiracı bulmak suretiyle kiralamak istiyor. Ancak bir pansiyon veya apart gibi de değil. Bu durumda kısa süreli kiralama faaliyet konulu bir şahıs şirketi açıp her ay fatura kesmek yerine, kiralama süresi boyunca kiraladığı kişilerle Borçlar Kanunu hükümlerine göre belirli süreli kira sözleşmeleri yapıp kira gelirini senelik vergilendirmenin mümkün olup olamayacağını sormuş. Konuyla ilgili dönüş yaparsanız sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

Cevap : Bize göre elde edilen kazanç Ticari kazançtır.Ticari kazanç mükellefieti tesis etirip DBS işletme defteri tutulacak.earşiv fatura düzenleneck % 8 KDV tahsil edilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.