Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.08.2022 16:37 (Üye) Soru : Merhaba, Sorum mesleki sorumluluk ile ilgili. Yabancı ortaklı ve ürünlerini yurtdışındaki ortağı olan firmadan getirip, iç piyasada satışını yapan bir firmanın muhasebesini kendi bağımsız ofisimizde 2013 yılından bu yana tutmaktayız. Firma ortağı olan yurtdışı firmasına olan borçlarını döviz bazında firma ortakları takip etmekte olup, yıl sonlarında yurtdışındaki ortakları olan firmaya döviz borçlarını kur değerlendirmesi yaptırmadılar. Örnek 1.000.000 USD borç Varsa, ürün giriş tarihindeki kurdan (kur o tarihte: 7.00,-tl ) kayıtlarda bulunmakta ve yıl sonlarında kur değerlendirmesi yönetim yaptirmadigindan borçlar kurdan dolayı güncelleme yapılamamış ve bilançoya kur zararları ve güncel borç yansıtılamamıştır. Kur değerlendirmesi yapılsa kur: 18,00 TL borç 18.000.000 TL ye yükselecektir Yurtdışı firması buradaki ortağına alacak davası açmış ve güncel kurdan alacağını talep etmektedir. Firma döviz borçları ve kur artışından dolayı yurtdışına aşırı borçtan iflas etmiş durumdadır. Burda imza yetkili yönetim kur degerlemeleri yaptirmadigi ve borçlar ve zararın bilançoya gerçek manada yansitılamadiğından dolayı bilançolarda reel durumu göstermemektedir. Burada meslek mensubu olarak sorumluluğumuz nedir. Firma sahipleri ve yetkililerini dikkate almadan dövizli cari borçlarına kur farkı degerlemeleri yapabilir miyiz. Yapılmasıyda sorumluluk durumumuz nedir. İyi çalışmalar, Saygılar. Mustafa Demirağ Smmm 505 6619846

Cevap : Meslek mensubu Vergi Kanunları ve TDHP na göre İşlemlerihukuka uygun yapmak zorundadır. Müşteri istemedi diye hukuka uygun işlem yapmamak suçtur,ve meslek mensubu müteselsilen sorumludur.(VUK Mük.227.Md) Hukuka uygun kayıt yapmanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.