Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2022 10:04 (Üye) Soru : iyi günler dilerim, Kurban bayramının son 2 günü ve 15 temmuz da 1 gün ilavesiyle ilgili haftada 3 gün çalışılmamıştır. Normal zamanlarda Cumartesi - Pazar tatil olan işyerlerinde o hafta (45 saatin altında ve sadece 2 gün çalışıldı) Cumartesi veya Pazar günü personel ilave olarak çalıştığında mesai ücreti nasıl ödenmelidir. Genel tatil günlerindeki gibi + sadece ekstra 1 günlük ücret mi, yoksa Hafta tatili mesaisi (45 saat üzeri olan) olan % 50 arttırımlı mı ödenmelidir. Kısa ve Net bir cevap verilebilme olasılığını istirham eder, saygılar sunarım.

Cevap : Öncelikle bayram tatili ve ulusal bayramlar çalışılmış gibi hallerden olup bu süreler hafta sonu tatiline hak kazanmada hesaba katılır. işçinin hafta tatilinde ve Pazar mesaisinde yaptığı çalışmalar, fazla çalışmalar gibi yüzde 50 zamlı ödenmelidir. Ancak fazla çalışmadan farklı olarak, hafta tatilinde çalışan işçiye toplamda 2.5 günlük ücret ödenecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.