Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.08.2022 12:36 (Üye) Soru : SAYIN İLGİLİ BİRİNCİ SINIF 1.BİLANÇO USULUNE TABİ ŞAHIS İŞLETMESİ OLAN BİR FİRMAMISI 05.07.2022 TARİHİNDE NEVİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPARAK LİMİTED ŞİRKETİNE GEÇMİŞTİR. ŞİMDİ BEN TEMMUZ AYI MUHSGK VERİRKEN LİMİTED ŞİRKETİ ÜZERİNDE Mİ VERECEĞİM,YOKSA BEŞ GÜNLÜK ŞAHIS ÜZERİNDEN GERİ KALAN GÜNLERİ ŞİRKET ÜZERİNDE Mİ VERECEĞİM

Cevap : İşlemlerin gerçekleştiği dönemde ilgili kişi veya kurumlar tarafından vergilendirilmesi esası göz önünde bulundurulduğunda, nev’i değişikliğinin yapıldığı ayın başından nev’i değişikliği tarihine kadar gerçekleşen işlemlerin şahıs firması, nev’i değişikliğinin gerçekleştiği tarihten itibaren bu tarihin içinde bulunduğu ayın sonuna kadar olan işlemlerin limited şirket tarafından takip eden ayın 26. günü akşamına kadar internet üzerinden muhtasar beyannamesi ile beyan edilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.