Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.08.2022 10:21 (Üye) Soru : Merhaba, 04.04.2022 tarihinde smmm bürosu açtım. Kendi mesleğim dışında ticari faaliyette bulunmak istiyorum. Müdür ataması yaparak, yüzde yüz pay sahip olarak kendime limited şirket kurabilir miyim?

Cevap : Serbest çalışan meslek mensupları Ticaret ile uğraşamaz. Şirkat ortağı olabilir. Müdür veya Yön.Kur. Üyesi olamaz.% 100 hisseli şirkete sahip olup dışarıdan müdür ataması yaparak ticaret yapamayacağı görüşündeyiz. Buna "Kanuna rağmen muvaza yaratma" denir. Hukukta muvazaa, bir hukuki ilişkinin taraflarının, üçüncü kişileri aldatmak amacıyla gerçek iradelerine uymayan ve kendi aralarında hüküm ve sonuç doğurmayan bir görünüş yaratmak konusunda yaptıkları gizli anlaşma. Arapça kökenli bir sözcük olan muvazaa "danışıklılık" anlamına gelir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.