Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.08.2022 10:41 (Üye) Soru : 14/05/2022 tarihli 31835 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Kurumlar Vergisi Genel Tebliğinde (Seri No:1) değişiklik yapılmasına dair Tebliğ (Seri No: 20) Üretim ve İhracat faaliyetinden elde edilen kazançlarda 1 puan indirim sağlanıyor. Bu tebliğe göre kazanç nedir? Bir sanayi firması hem üretiyor hem ürettiklerini yurt içi ve yurt dışı satıyor. Tüm faaliyeti bu. Ancak, bu faaliyetle ilgili gerek müşterilerden olan dövizli alacaklarını ve borçlarını ve gerekse müşterilerden banka hesaplarına gelen dövizli hesaplarını da değerlemektedir. Yine üretimle ilgili sabit kıymetlerini kar ya da zararla elden çıkarabilmektedir. Soru ise Üretim veya ihracat kazancını hesaplarken Diğer Olağan Gelir ve Karlar ile Diğer Olağan Dışı Gelir ve Karları da dikkate alınmalı mı? Tebliğde bununla ilgili hiçbir örnek yok. Sadece kazancı direkt yazılmış, nasıl oluştuğuna dair örnek yok maalesef. Yazılan makalelere bakıldığında gelir ile kazanç kavramları birbirine girmiş görünüyor ne yazık ki. Saygılarımla.

Cevap : %1 daha az vergi ödemek için bahsettiğiniz tebliğdeki hükümlerin yerine getieirlmesi gerekir Üreticifirmanaın satışı nereye yapılır ise yapılsın Satışın maliyet hesaplaması yapılması değerleme işlemlerinin (Tüm hesapların yansıtma işlemleri ) yapılması gerekir.Bize göre; Üretim veya ihracat kazancını hesaplarken Diğer Olağan Gelir ve Karlar ile Diğer Olağan Dışı Gelir ve Karları da dikkate alınacaktır. (Farklı yorumlar olabilr bu bizim yorumumuz olup bağlayıcı değildir.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.