Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.08.2022 10:52 (Üye) Soru : günaydın üstadım kolay gelsin firmamız tır römork imalatı yapıyor. Liman işletmesi firmaya yatırım teşvik belgesine istinaden mal teslim edilecek ve fatura kesilecek. Faturayı kesmek için karşı taraftan yatırım teşvik belgesi ve kdv istisna yazısı istediğimizde bize önce proforma fatura keseceğimizi sonra onaydan sonra size bir kdv istisanısına ait kod verilip bu kodla bu kodla fatura keseceğimiz söylendi. Acaba bu işlem doğrumudur bu konuda bilginiz varsa yardımlarınızı rica ediyorum.kolay gelsin

Cevap : Proforma fatura Türk vergi sisiteminde yoktur. Uygulamada "TEKLİF EDİLEN FİYAT " İçin kullanılır vergi uygulamasında hukuki değeri yok.Düzenleyebilirsiniz. Proforma fatura e-arşiv veya e- fatura sisiteminden düzenlenmez.A/ 4 kağıdına yazılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.