Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.08.2022 10:55 (Üye) Soru : Merhaba,müşterim bir şirket , türkiyedeki bir dublaj stüdyosuna yabancı bir dizinin 20 bölümlük dublajını ve dizilerin türkçe altyazılarını yaptırarak , amerika'da dizinin yayım haklarına sahip olan şirkete internet üzerinden teslim edecektir. Yapılan işlemlerde türkiyedeki dublaj stüdyosu faturasını kdvli olarak düzenleyerek şirketimize ürünleri teslim etmiştir. Şirketimiz amerikadaki fitmaya bu ürünleri teslim ederken Kdv hesaplamalı mıdır? Not: Amerikadaki şirket bu dizileri Türkiye'ye de pazarlayacaktır , buradaki bir digital platformda yayımlanacaktır. Ancak Amerikadaki şirketin Türkiye'de herhangi bir mükellefiyeti (acentalık-şube- vb.)bulunmamaktadır. Dolayısıyla ben ilgili işlemin Kdv'ne tabi olacağını, mal hizmetin internet üzerinden tesliminde karşı tarafın Türkiye'de de faydalanacağı için kdv'ne tabi olduğunu , faturanın yurtiçi teslimi gibi düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum ancak sizin de yorumunuzu rica ederim. İyi çalışmalar

Cevap : Amerikaya yapılan teslim hizmet ihracı olup KDV hesaplanmaz.Amerikadaki şirket Türkiyede hizmet vermesi halinde elbette KDV hesaplayacaktır.Türkiyede Dar mükellefiyet kuracaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.