Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2022 09:45 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Almanya Merkezli firma Türkiye'de Şube açtı. Karayolu ile yük taşımacılığı yapacak. Bu firmanın Vergilendirme mevzuatı hakkında bilgi rica ediyorum. 1-Kdv ,stopaj ve Kurumlar yönünde bilgi rica ediyorum. 2-Firma Almanya'da Vergilendirme yapmak isterse Mukimlik belgesi alırsak nasıl kurum geçici ve Kurumlar beyan edeceğiz. 3-Çifte vergilendirme önlemek için neler yapmamız gerekiyor. İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Türkiydeki şube Kurum Dar mükellefiyet kuracak Bilanço esasına göre defter tutulavak.Diğer mükellefler gibi alınması ve verilmesi gereken fatura ve benzeri belgeleri düzenleyecek KDV,Muhtasar mükellefiyet tesis edecek. % 23 oranında KV ödeyecek çfte vergi analaşması için GİB sityesindeki anlaşmaları inceleyiniz.Türkiyedeki kazanç Türkiyde vergilendirilir.Kazanç Almanyaya trasfer edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.