Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2022 12:41 (Üye) Soru : Merhabalar, 1- Tek kişilik Bir A.Ş. olan bir şahıs, Faaliyet konusu ve adresi farklı, A.Ş. den ayrı bir, şahıs firması açabilir mi ? Açabiirse, şahıs firması için işletme Defteri tutabilir mi? Hem kurumlar vergisi hem de Gelir Vergisi olabiliyor mu? 2- Şahıs firmasını kurabileceğini kabul edersek, Yeni kuracağı şahıs firması için, ayrı bir Meslek Mensubu ile sözleşme yapabilir mi? Yoksa her ikisinin de muhasebe ve mali işlerini, A.Ş. ile sözleşme yapan Meslek Mensubu mu yapacak. Saygı ile, iyi çalışmalar.

Cevap : GV Mükellefiyeti açılabilir. DBS den işletme defteri tutulur. Kurumlar vergisi mükellefi olan TÜZEL KİŞİDİR. Ortağın veya ortakların kimlikleri önemli değildir.Mükellefiyetin Birisi Tüzel kişi, diğeri gerçek kişi
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.