Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2022 10:40 (Üye) Soru : İyi günler diliyorum.. 09.09.2021 tarihinde sürekli ve % 50 engelli raporu bulunan işçimizi tüm sigortalı kollarına tabi olarak işe giriş yapmış olup sadece 5510 sayılı indirimden yararlandık... sorum 1- engelli diye sgk işe girişinde değişik bir işlem yapmamız gereklimi idi... 2- engelli sigortalı girişi yapmadığımız için,yapmış olduğumuz giriş işlemi engelli sigortalının erken emekliliğini etkler mi... 3-emekliğini etkileyecek bir durum söz konusu ise nasıl bir işlem yapmalıyım... 4- daha önce tanımlamadığım 6111/4447 geçici 10 ve 27103/4447 geçici 19 .ile teşvikler şu an tanımlama da gözükmektedir...Bu gün ki tarihten itibaren teşvik tanımlama yaparak bu madde teşviklerinden yararlanabiliymiyim... Teşekkür eder ,kolaylıklar dilerim...

Cevap : engelli çalıştıran işverenler öncelikle çalışanının işkur kaydını yaptırıp daha sonra E-Bildirge sayfasında ''Engelli ve İşsizlik Teşvik Yönetimi'' panelinden TC kimlik numarası ile sorgulama yaparak engelli çalışan için sistemden teşvik kapsamında bildirge verecek hale gelmektedir. İndirimden yararlanmak isteyen engelli çalışan, nüfus kağıdının örneği ve çalıştığı işyerinden alacağı hizmet erbabı olduğunu gösterir belge ile birlikte illerde Defterdarlık Gelir Müdürlüğüne, bağımsız Vergi Dairesi bulunan İlçelerde Vergi Dairesi Müdürlüğüne, diğer ilçelerde Mal Müdürlüğü'ne bir dilekçe ile başvurmak zorundadır. Başvuruyu alan yer, gerekli formları düzenleyerek bir yazı ile çalışanı, bu hususta sağlık kurulu raporu vermeye yetkili en yakın hastaneye sevk edecektir. Sağlık kurulu raporu ile belirlenen derecelerde engelli olduğu tespit edilenlerin indirimden yararlanması için gerekli işlemler, başvurunun yapıldığı ilgili Vergi Dairesi ya da Mal Müdürlüğü tarafından yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.