Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.08.2022 18:12 (Üye) Soru : Merhabalar. Şirketimiz aktifine kayıtlı binayı rezidans haline getirerek gerçek ve tüzel kişilere kiralama yapacaktır. Aktife kayıtlı binanın tüm müşterilere ortak alan sunduğu bölümler mevcuttur (havuz,park bahçe vb) buralara katlandığımız giderleri şirketimiz kiracılara ortak alan adı altında kira kontratında yazan kiralama bedeli dışında yansıtma yapmak istemektedir. Bir nev'i aidat olarak düşünebiliriz. Ortak alan adı altında toplanan gelire fatura kesilmesi ve kdv hesaplanması gerekir mi ,yoksa şirket antetli kağıdına bağlı olarak para makbuzu karşılığı toplanabilir mi. İkinci sorum kiralama yapmadan önce kiracılardan kiralama bittikten sonra iade edilmek üzere Depozito olarak 1 aylık bedel alacağız söz konusu bu işlemin de faturalandırmaya tabi olup olmayacağı hususunda bilginizi rica ederim.

Cevap : Düzenlenecek faturada Kiralama bedeli + Diğer giderler toplamına % 18 KDV hesaplanacaktır.Site yönetimine ödenecek giderler ise gider olarak kayıtlarda yer alacaktır. Depozito için fatura düzenlenmez.Depozito 326 /426 hesapda takip edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.