Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2022 09:59 (Üye) Soru : Merhaba,bir müsterimiz altınını bozdurarak kur korumali mevduat hesabına yatırmış ve vergi muafiyetlerinden yararlanmıştır.Yarın vade suresi dolacaktır ve kendisi tekrar vade suresini uzatmak istiyor.Tekrar vade sonu ile elde ettiği gelirin ve vadeye kadar olan altın değerlemesinden kaynaklı kambiyo karının vergilendirilmesinden muaf olabiliyor mu? Bir de vade sonundan gelen parayı 5'e bölmek ve öyle yatırmak istiyor ,bu durum bir değişiklik yaratır mı?Tesekkürler

Cevap : KKM sisteminde elde edilen kur farkı faiz ve diğer gelir unsurları KVK Geçici14.maddesine göre istisnadır.(Muafiyet değil . Muafiyet başka anlamlı bir tanımlamadır.) Bankaya yatırılacak sistem(Parçalı veya tüm) konusunda bilgimiz yok.Banka ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.