Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2022 10:31 (Üye) Soru : Türkiye de yerleşik turizm acenteliği yapan Türkiye de bulunan gerçek ve tüzel kişilere ve çalışanlarına yurtdışı seyahatleri ve gezileri için biletleme ve otel-araç kiralama transfer hizmetleri veren firmamızın yurt dışından elde ettiği gelir (Sadece Yurt dışındaki kısım döviz üzeriden TL olarak Kdv siz faturalandırılan kısım) için Kurum Geçici Vergi Beyannamesi deki %1 indirimden faydalanabilir mi? Bu Hizmet İhracatı olarak değerlendirilmesi uygun mu. Neticesinden hizmet yurtdışında satın alınıp yurtdışında kullandırılarak yurt içinde kdvsiz olarak döviz üzeriden tl olarak faturalandırılıp döviz karşılığı tl olarak tahsil ediliyor.

Cevap : KV indirimi için gerek kanunda gerek ise tebliğde hizmet ihracı yapanları istisnadan yararalanıp yuararlanmaycağı konusunda bir açıklık olmadığı için yorum yapamıyoruz. Konu hakkında GİB den yazılı görüş alınız. Danışma birimi olarak bizim yorumumuz ise; Hizmet ihracı yapanların da bu indirimden yararlanbilceği yöndedir. Bu görüş resmigörüş olmayıpyorudur. Bağlayıcı değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.