Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.08.2022 12:26 (Üye) Soru : Merhabalar, Benim geçici vergi beyannamesi ile ilgili bir sorum olacaktı. Kur Korumalı Mevduat İstisna hesaplamasını, yayımlanan tebliğ üzerinden 2021 yılı son geçici vergi beyannamesi için hesaplayıp, bulduğum rakamı istisna olarak yazdım. Ancak kur korumalı hesabım 2022 yılı 1.dönem ve 2.dönem geçici beyannamesinde de devam etmektedir. 2022 yılı için hesaplamaya dair hiçbir örneğe rastlayamadım ve bununla ilgili nasıl bir hesaplama yapmalıyım sizden acil yardımlarınızı beklemekteyim. Şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim...

Cevap : Özel bir hesaplama yok. 2021 deki hesaplama yöntemi ne isebu dönemde uygulanır. 2022/2. döneminde de elde edilen faiz ve kur değerlemesinden oluşan tutar hesaplanan Kurum geçici vergi den indirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.