Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.08.2022 10:43 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Üstadım, Alman bir mükellefim var. Türkiye'de herhangi bir işyeri veya temsilcisi bulunmuyor. Bu firmam Türkiye içinde mal satın alacak ve yine Türkiye içinde farklı bir firmaya satacaktır. Burada danışmak istediğim husus şudur; Bu yabancı firmamız malı satın alırken mal teslimi yurt içi olacağı için KDV ödeyecektir. Ancak akabinde bu malı başka bir Türk firmasına satacağı zaman ise KDV'siz fatura düzenleyecek ve karşı taraf yabancı firmamız için KDV 2 beyan edecektir. Burada ki problemimiz bizim malı ilk alırken ki ödediğimiz KDV ne olacaktır ? Vergi dairesinden bu KDV'yi iade alabilir miyiz ? Nasıl bir yol izlememizi önerebilirsiniz.

Cevap : Bahsettiğiniz işlemlerin yapılabilmesi için Alman firması Türkiyede Dar mükellefiyet kurması gerekir. Başka şekilde ticari faaliyet sürdüremez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.