Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.08.2022 14:30 (Üye) Soru : Meraba ;Gelir vergisi mükellefim, vergi mükellefi olmayan şahıstan kiraladığı işyeri ve yanındaki kendine ait dükkanı farklı bir firmaya kiralamıştır. Kiraladığı dükkan için her ay ödeme yapacaktır mülk sahibine her ay ödemeyi kendisi yapacaktır. Kiracısından da kira tutarını tahsil ederek faturasını kesecektir . Fakat burada kdv ve vergi açısından izlememiz gereken yol hakkında bilginizi rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : Kiralanan iş yerinin bir bölümünü veya eklentisini başka bir kiracıya (alt kiracı) kira verilmesi halinde ; elde edilen gelir GMSİ dır. Bu kira geliri için Fatura düzenlenmez. KDV tahsil edilmez. Kiracı olan Kişi(alt kiracı) Kira ödemesinden % 20 GV stopajı yapacak Kiranın net kısmını bankadan ödeyecek. Kiraya veren (asıl kiracı) elde ettiği Kira gelirinin Yıllık GV beyannamesi ile GMSİ olarak beyan edecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.