Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2022 16:57 (Üye) Soru : Merhabalar. Kuyumcu bir müşterimiz için 2 sorum olacak. 1) Kuyumculuk faaliyetinin yanında ek ürün satan kuyumcuların(örneğin saat) enflasyon muhasebesi uygulamasına gerek yoktur. Şeklinde bir bilgi duyumu aldım. Doğru mudur bu? Ayrıca eğer doğruysa bunun kanun maddesini öğrenebilir miyim.2. SORUM ŞU; Biz yaptığımız faaliyette bankadan altın kredisi çekiyoruz. Ve bunu da müştreilerimiz adına yapıyoruz. Bu altın kredisinede enflasyon muhasebesi uygulayabilir miyiz ? TEŞEKKÜRLER CEVABINIZ İÇİN..

Cevap : 1-Kuyumcular Münhasıran(sadece) altın ve ziynet satmaları halinde Enflasyon düzeltmesi yapılması zorunludur.Altın ürünleri dışında satış var ise düzeltme yapılmaz. VUK Mük.md.298 Bu uygulama 2004 den beri böyle uygulanmaktadır. 2-Altın mevduatı için enflasyon düzeltmesi yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.