Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.08.2022 17:03 (Üye) Soru : Hocam Merhabalar geçici vergi dönemlerindeki maliyet hesaplamalarına ilişkin muhasebe kayıtlarını sadece yıl sonlarında atılmasının bir sakıncası olur mu eskiden belki daha sık yapılan bir uygulama idi ama şimdi e defter olunca acaba muhasebe mevzuat hükümlerine göre bir yanlışlık oluşur mu diye sormak istedik Allah korusun yıl içerisinde hani bir inceleme veya davalık bir durum oluşsa beyan edip hatta ödenen verginin yıl sonunda muhasebe kaydının yapılacak olması Vergi Usul Kanunu açısından aleyhimize bir sonuç doğurur mu diye sormak isteriz. Saygılarımla

Cevap : 1998 Yılından beri Geçici Vergi Beyananmesi için yansıtma hesapları yapılması zorunlu değildir. Geçici mizan üzerinden Gelir tablosu hazırlanır (.Gelir Vergisi Genel Tebliği Seri No: 217) Bu işlemin defter tutma şekli ile ilgisi yok. e -defter tutanlarda isterler ise; yansıtmaları yıl sonunda yapabilirler.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.