Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.08.2022 10:28 (Üye) Soru : Merhabalar,değerli üstadlarım ,A.ş şirket mukellefim var.Başka bir A.ş sirketin % 49 oraninda iştirak hissesine sahip.İstirak ettiğimiz şirket 08/ 2021 döneminde 7326 sayılı yasaya istinaden Stok affından yararlandı.3.186.850,00 TL kadar stok beyan ettiler.Aktife aldıkları stok için 525 nolu hesapta karşılık ayırdılar.Simdi bu sermaye karşılığını ortaklara dağıtma kararı almislar.Stok beyanı için ayrılan bu karşılıklar sermaye unsuru sayıldığı icin,dağıtım işlemi vergiye tabi degil.Simdi sirket iştiraki olarak karşılık fonunun bize dağıtılan kısmını bizde kendi gerçek kişi ortaklarimiza dagitacagiz.Benim merak ettiğim konu,bizim kendi ortaklarimiza dagitacagimiz fon vergiden istisnamidir,istisna olacağına ilişkin hüküm yok ama istisna olacağı düşüncesindeyim.ama sizlerinde tecrübesini almak istiyorum.2.ci sorum sermaye fonunu ortaklarına dağıtma kararı için yönetim kurulu kararı yeterlimidir.Yoksa Genel kurul kararimi gerekir.3.cu sorum bu işlem kar payı dağıtımı değil.İstirakimden gelen bu parayı kayıtlarımda hangi gelir hesabımda izleyeceğim.640 iştirakler den temettü geliri olamaz herhalde. Kayıtta 132 borçlu hesabın karşı ayağı sizce hangi hesap olmalı.Ayrica bu gelir kurum kazancindanda istisna olacakmi.Tesekkur ederim.

Cevap : 525 Hesabın dağıtılması veya başka hesaba alınması halinde vergileme olmaz. 525 karşılık hesabına kaydedilen tutarlar sermayenin unsuru sayıldığından, bu tutarların ortaklara dağıtılması veya sermayeye eklenmesi halinde gelir vergisi tevkifatı yapılmayacaktır. Dağıtım için Yönetim Kurulu kararı yeterlidir. 640 hesaba yazılır . 132 hesap ile ilgisi olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.