Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.08.2022 12:51 (Üye) Soru : Üstadım merhabalar Serbest meslek erbabı yazar olan bir mükellef, gazete ve dergilere yazmış olduğu yazılardan dolayı gelir elde etmektedir. Serbest meslek erbabı olarak elde etmiş olduğu gelirler madde 18. kapsamın da mıdır ? yoksa normal bir mükellefe düzenlenen serbest makbuzu olarak %20 stopaj ve %18 KDV olarak mı düzenlenmelidir. Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum.

Cevap : Serbest meslek faaliyeti dışında GVK 18.madde kapsamında yazarlık dan dolayı elde edilen kazanç için istsinauygulanır.Telif hakkı ödeyen mükellef ödemenin brüt tutarında % 17 GV stopajı yapar. Ayrıca (2) nolu KDV beyannmesi ile % 18 KDV hesaplar ve öder. Telif kazancı elde eden kişi bu gelirini Yıllık GV beyannamesine dahil etmez.(2022 yılı için 880.000 TL den fazla gelir elde edilir isebeyananmeye dahil edilir. 880.000 TL den az ise dahil edilmez.) Telif kazancı elde eden kişi e-smm düzenlemez. KDV tahsil etmez. Telif ödemesi bankadan yapılır.Banka dekontu Gider pusulası hükmümdedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.