Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2022 09:04 (Üye) Soru : Merbalar Emlak Faliyeti Yapan Şahis Firmamız Facebook üzerinden reklam faaliyeti başlatmış ve Metaplatform Iralande Lımıted olarak faturalandırıldığına dair tahsilat makbuzu maili gelmiştir. Faturada dikkatimi çeken kdv kesilmiş bildiğim kadarı ile Vergi mükellefi olanlara kdv kesilmemesiydi... Tarafımıza kesilen kdv siz fatura üzerinden % 15 stopaj ve % 18 kdv uygulayarak muhtasar beyanı ve 2 nolu kdv ile bildirmekti. şimdi kafamızın takıldığı durum şu firma kdv uygulamış biz genede bu faturayı 2 nolu kdv beyanı ve muhtasarda bildirmelimiyiz.. sanırım burda kişi vergi bilgilerini beyan etmemiş ve şahsi olarak algılamış firma diye düşünüyorum. Eğer bu fatura üzerinden muhtasar ve 2 nolu kdv vereceksek kdv dahiil ücret üzerinden mi vermeliyiz. Teşekkürler.

Cevap : Faturadaki KDV Türkiyde tahsil edilen KDV değildir. Dikkate almayınız. (2) nolu KDV beyannamesi verilecektir.Ayrıca GV stopajı yapılacak % 15 hesaplamalar Faturdaki ödenen tutar üzerinden yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.