Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 25.08.2022 10:47 (Üye) Soru : Selamlar, Eczanede çalışan Teknisyen ve Eczacıyı SGK Hizmet Dökümünde 30 gün olarak Ücret+Prim şeklinde meslek kodu yazarak bildirim yapıyoruz.SGK Hizmet dökümüne belge derece kodu eklenebiliyormu? E-Devletten hizmet dökümü aldıklarında BK/BDK olan bir bölüme 29 gün olarak sisteme geçmesi gerekiyor diye bilgi geldi. Muhsgk'da derece kodu girebileceğimiz böyle bir bölüm var mı? nasıl bir yol izlemeliyiz? Teşekkürler

Cevap : SERTİFİKALI ECZACI TEKNİSYENLERİNİN DİKKATİNE!!!!!!!! SERTİFİKALI ECZACI TEKNİSYENLERİNİN DİKKATİNE!!!!!!!!!!! Sertifikalı Eczane Teknisyenlerinin SGK iş kodlarının düzenlenip hak kazanabilmeleri için gerekli olan bilgi ve işlemler aşağıdaki gibidir. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ nün 29.07.2020 tarihli yazısında sağlık meslek mensuplarının fiili hizmet zammı uygulamasından yararlanabileceği, eczane personellerinden sadece 3213.02- Eczane Hizmetleri Teknikeri meslek kodu olanların yararlanacağı bildirilmiştir. Bu durumda 3213.01- Eczacı Kalfası (Sertifikalı personel) meslek kodu ile kayıt edilmiş eczane personellerimizin durumu Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne sorulmuştur. Fiili hizmet zammı uygulamasından yararlanabilmek için; eczane personelinin 3213.02 Eczane Hizmetleri Teknikeri meslek kodu ile kaydı yapılmış olması gerekmekte olduğu, Sertifikalı personellerin eczane teknikeri statüsünde olduğu ve fiili hizmet zammından yararlanabileceği bildirilmiştir. Geçerli sertifikalar sadece aşağıda belirtilen sertifika/yetki belgesi olan teknisyenler içindir: 1-Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk Eczacıları Birliği arasında imzalanan 05/12/2007 tarihli işbirliği protokolü kapsamında Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğünce eczanelerde çalışan destek personeli eğitimine yönelik düzenlenen 1456 saatlik kursu başarıyla tamamlayarak almaya hak kazanılan sertifika. 2-T.C.Sağlık Bakanlığı’nca 1219 Sayılı Kanunun geçici 7. Maddesi uyarınca yapılan eğitim ve sınavı başarıyla tamamlayarak 11/07/2014 tarihinde tescil olunarak alınan eczane teknikeri yetki belgesi. Muhaphb de ayrıca derece kod bildirimi bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.