Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.08.2022 17:15 (Üye) Soru : Merhabalar Daha Önce Sorulan Soruya farklı cevaplar verildiği görülmüştür. Aşağıdaki sorunun cevabı geçerliliği var mıdır. ? Tarih Gönderen 05.04.2021 09:03 (Üye) Soru : Merhaba. Firmamız antrepoda teslim aldığı malı millileştirmeden , doğrudan yabancı ülkeye satmaktadır. Bu transit ticaret olduğu için KDV konusuna girmediğini biliyorum ama faturayı keserken tereddüt yaşıyorum. Faturayı earşiv olarak düzenliyorum istisna olarak da , “235 16/1-c Transit ve Gümrük Antrepo Rejimleri İle Geçici Depolama ve Serbest Bölge Hükümlerinin Uygulandığı Malların Teslimi” kodunu seçiyorum. Yaptığım işlem doğru mudur, eğer yanlış ise transit ticaret için hangi kodu kullanmalıyım İyi çalışmalar Cevap : Yaptığınız işlem doğrudur. KDV beyannamesinde de ise "Kısmi istisnalar" bölümünde 235. kod ile beyan edilecektir.

Cevap : Transit ticaret de mal Türkiyeye girmeden yabancı ülkeden diğer yabancı ülkeye satılmasıdır.Bu teslim KDV beyannamesin de beyan edilmez. Ancak; Bu sorudaki durum farklıdır.Verilen cevap da doğrudur.Soruyu yeniden okuyunuz.Farklılığı göreceksiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.