Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 26.08.2022 17:42 (Üye) Soru : Merhaba, çalıştığım firma 01/07/2022 tarihi itibariyle e-irsaliye uygulamasına geçti. Yapılan iş gereği bazı firmalara işleme yaptırmak için malzeme gönderiyoruz ve yol irsaliyesi düzenliyoruz.Çalıştığımız entegrasyon firması e-irsaliye bedelsiz yol irsaliyesi olsa bile fatura düzenlemek zorunda olduğumuzu belirtti.Biz bu konuda yanlışlık yaptıklarını düşünüyorum.Bu kanuda sizin fikriniz öğrenmek istiyorum,bilgi vermenizi rica eder teşekkür ederim.

Cevap : Yol irsaliyesi diye bir belge türü yok. Malın bir yerden bir yere nakli sırasında VUK hükümlerine göre Sevk İrsaliyesi (e-irsaliye) düzenlenir. Satış makstlı olmayan malların sevkide de e-irsaliye düzenlenir. İrsaliyenin ne maksat ile düzenlediği bilgisi şarh olarak yazılır.Satış maksadı olmayan e- irsaliyeye fatura düzenlenmez.Size bilgiyi aktaran kişi yanlış düşünüyor.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.