Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.08.2022 09:25 (Üye) Soru : Oyun konsollarının kurulumunu ve ticaretini yapan bir mükellefim, özel bir televizyon kanalında bu konu ile alakalı program yapmaya başlayacak. Televizyon programına istinaden yapılan ödemeler ücret kapsamında olduğundan stopaj kesintisi yapmak gerekecek. Mükellefimi işletme hesabından çıkarıp, serbest meslek mensubu kapsamına geçirip E-smm kesmek zorunda mıyım yoksa işletme hesabında kalarak E-Arşiv fatura keserek stopaj uygulaması yapabilir miyim?

Cevap : Televizyon programına istinaden yapılan ödemeler ücret kapsamında değildir. . SERBEST MESLEK Kazancı kapsamındadır. Bahsettiğiniz mükellef VD ne müracaat ederek ikinci bir iş olarak SM faaliyeti yapacağını bildirecek DBS den SM Kazanç defteri tutacak bu faaliyeti için e-smm düzenleyecek. % 18 oranında KDV hesaplayacak, % 20 GV stopajı yapacak
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.