Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.08.2022 10:52 (Üye) Soru : Sayın danışman ım merhaba, Cevap ve geri dönüş için çok teşekkür ederim. Sözleşme yurtdışında imza altına alındı ise yine damga vergisine tabi midir Tşk Soru: Sayın Danışman ım Merhaba, Türkiye de A.Ş olarak faaliyet gösteren firmamız Bulgaristandaki bir firmaya Bugaristanda Blokcain (birbirine bağlı bloklardan oluşan bir veri tabanı sistemi) alyapı çalışmaları yapmak için bir anlaşma yapmıştır. İşlemi ise frmamız Fransa da bir firma ile anlaşarak dış hizmet alarak yaptırdır. Sorum; Fransadan tarafımıza gelen Hizmet fatırası ( Bulgristan da yararlanılan ve ifa edilen) İÇİN kDV 2 ve Stopaj durumu Fransa da ki firma ile yapmış olduğumuz işlem için yapmış olduğumuz sözleşmeye ilişkin Damga vergisi durumu hakkında yardımcı olabilirseniz seviniriz. Çok teşekkür eder kolaylıklar dileriz Cevap:Sayın, KDV 2 ve GV stopajı yapılmaz.Yapılan sözleşme için DV hesaplanacaktır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi

Cevap : Türkiye’de mukim kişilerin, işleriyle ilişkili olarak yurtdışında düzenlemiş oldukları sözleşmelerin damga vergisi karşısındaki durumu ilgili yasa maddeleri genel hatlarıyla Türkiye’deki kuruluşların işleriyle ilgili sözleşmeleri yurtiçinde ya da yurtdışında düzenlemelerinin damga vergisi açısından bir önemi bulunmamaktadır. Her iki durumda da düzenlenen sözleşmelere Türkiye’de işlerlik kazandırılacağından bahisle damga vergisi doğacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.