Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2022 10:37 (Üye) Soru : Merhabalar, Mükellefe KDV Uygulama genel tebliğinin (IV/E ) özel esaslar ve haklarında S.M.İ,Y.B tespiti bulunan mükelleften 2018 aralık döneminde yapmış olduğu alışları nedeniyle vergi dairesinden yazı geldiği vergi dairesi tarafından ya ödeme belgeleri ile ispatının yapılması veya veya beyanların düzeltilmesi istenilmektedir. Mükellef her nekadar alışının gerçek olduğunu ödemelerini de bankadan yapmış olduğunu belirmiş olsada alış yaptığı firmanın inceleme durumunu düzenleyicimi kullanıcımı olduğunu bilmediğinden, mükellef faturanın indirim listesinden çıkartılarak kdv yönünden düzeltilmesini istedi. Buna göre 1. Firmanın Alış yaptığı 2018 aralık ayından itibaren 2021 ağustos ayının sonuna kadar kdv beyanlarına bakıldığında devreden kdv si bulunmaktadır, 2021/ eylül ayında kdv ödemesi çıkmaktadır. 2018 /Aralık kdv dönemi ile 2021/Ağustos kdv dönemini için düzeltme beyannamesi verilmesi yeterli olur mu? (60 nolu kdv sirkülerinde belirtildiği şekilde ) yoksa 2018/aralık döneminden ödeme çıkan 2021/eylül dönemine kadar tüm beyannameleri düzeltmemiz gerekir mi? 2. Verilecek Düzeltme beyannamelerini Pişmanlıkla verebilirmiyiz,? Emeği geçen herkese saygılarımla,

Cevap : 2021/Eylül (ödemenin çıktığı ay) beyannamesi düzeltilecektir.Beyanname için özel onay bölümünde pişmanlık düzeltme işaretlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.