Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2022 19:39 (Üye) Soru : Merhaba, İngiltere'de ikamaet eden ve çalışan türk vatandaşı için Türkiye'de şirket kurduk. Ortak adına Türkiye'de bağkur kaydı açıldı bağkur kaydını sildirebilirmiyiz. Teşekkür ederim

Cevap : BİRLEŞİK KRALLIK İLE TÜRKİYE CUMHURİYETİ ARASINDA SOSYAL SİGORTA MEVZUUNDA AKTEDİLEN SÖZLEŞME bulunmaktadır. 5510 sayılı Kanun’un “Sigortalı sayılanlar” başlıklı 4. maddesi sigortalı sayılanları anlatmıştır Bu hükümlere göre; 1- Mütekabiliyet esasına dayalı olarak uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi yapılmış bir ülke uyruğunda olan, 2- Yabancı bir ülkede kurulu herhangi bir kuruluş tarafından ve o kuruluş adına ve hesabına Türkiye’ye bir iş için gönderilen ve yabancı ülkede sosyal sigortaya tabi olduğunu belgeleyen, yabancılar Türkiye’de 5510 sayılı Kanun açısından sigortalı sayılmayacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.