Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2022 12:41 (Üye) Soru : Sayın üstadım 529 nolu VUK tebliğinde belirtilen ADİ ORTAKLIKLAR gerçek faydalanıcı bilgisini her yılın Ağustos ayı sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığına bir form ile elektronik ortamda bildirmek zorundadır demektedir. halen mükellefim olan 2 kardeşin,yarı yarıya ortak olarak kurdukları Adi ortaklık ffirması,tebliğde belirtilen ADİ ORTAKLIK kapsamına girer mi, bu firma ortakları için 2021 ağustos döneminde bir bildirim de bulunmamış idik. şimdi 31.08.2022 tarihine kadar yeni bir bildirimde bulıunmamız gerekir mi. Ayrıca bildirimde bulunursak önceki yılda bildirim vermediğimiz için cezalı duruma düşülmezmi. Bu konuda diğer meslekdaşlarımız dan da sorular geldiğini düşünüyorum.

Cevap : Konu ile ilgli olarak oda web sayfasından yaptığımız duyuru için aşağıdaki linki inceleyiniz. Bahsettiğiniz ortaklık adi ortaklıkdır.Bildirim verilmesi gerekir. www.ismmmo.org.tr/dosya/3431/Mevzuat-Dosya/20072022-Gercek-faydalaniciya-iliskin-bildirim-formu-hakkinda-aciklama.pdf
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.