Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 31.08.2022 20:01 (Üye) Soru : Sayın ilgili 1-Merkez adresim şube adresime taşınacak ve şu anki merkez adresim kapanmış olacak . Bu durumda çalışanların çıkışını yaptığımızda toplu çıkarma diye mi görmeliyiz yoksa işin sona ermesi olarak mı ? Sonuçta iş yeri mükellefiyeti devam ediyor 2. sorum ise toplu çıkarma olarak düşünürsek eğer 40 kişiyi toplu çıkarma diye bildirdikten sonra bu 40 kişiden 10 kişi şube adresimizde çalışmak isterse onları çıkarmayıp nakil yapabilir miyiz. Bildirimden kaynaklı nakil yapmamız sorun oluşturur mu ?

Cevap : Hizmet akdi sona ermeden aynı işverenin başka bir adreste kurulu işyerinde çalışmaya başlayacak sigortalı için işten ayrılış bildirgesi düzenlenirken; 1-İşten ayrılış nedeni olarak “16-Sözleşme sona ermeden sigortalının aynı işverenin diğer işyerine nakli” seçeneğinin işaretlenmesi, 2-Sigortalının çalışmaya başlayacağı yeni işyerine ait 26 numaralı SGK işyeri sicil numarasının yazılması, 3-SGK kayıtlarında sigortalının çalıştığı eski ve yeni işyerinin işveren gerçek kişi ise TC kimlik numarasının, tüzel kişi ise vergi kimlik numarasının aynı olması, 4-SGK kayıtlarında eski ve yeni işyerinin vergi kimlik numarası/TC kimlik numarası farklı/hatalı/eksik ise ilgili SGK şubesine müracaat edilerek numaranın düzeltilmesi, Gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.