Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.09.2022 10:24 (Üye) Soru : Merhaba, merkezi İstanbul da olan firma Franchise ile Nevşehir de bir cafe devraldı; 1) Nevşehir deki çalışan mevcut personel için Nevşehir de SGK dosyası mı açtırmamız gerekiyor? Dosya açılışı için Devir sonrası yasal bir süre var mıdır? Dosya açılmazsa cezası var mıdır? Şu anda personel İstanbul Merkez SGK dosyasında görünüyor. 2)Firma yeni Vergi Numarası almadan Nevşehir Vergi Dairesinde Mükellefiyetsiz Şube açılışı yapmalı mıdır? 3)Firmamız Franchise aldığı firmanın Logosuyla plastik ve kağıt bardaklarla dışarı kahve satışı yapıyor, GEKAP Beyannamesi vermesine gerek var mıdır? Teşekkürler...Saygılarımla

Cevap : 1. evet İşçilerin ikametgahlarının bulunduğu yerde sgk girişlerinin olması gerekmektedir. Merkez Muhaphb dosyasında şube olarak bildirimleri yapılacaktır. 2. evet 3. evet Bilkindiği üzere 9/8/1983 tarihli ve 2872 sayılı Çevre Kanununun ek-1 sayılı listesinde yer alan ürünlerden poşetler için satış noktalarından, diğer ürünler için piyasaya sürenlerden/ithalatçılardan tahsil edilecek geri kazanım katılım paylarının belirlenmesine, beyan edilmesine, tahsilatına ve izlenmesine, b) Kanunun ek-1 sayılı listesindeki ürünlerden, plastik poşetler için satış noktalarınca, diğer ürünler için piyasaya sürenlerce/ithalatçılarca uyulacak hükümlere, ilişkin idari ve teknik usul ve esasları belirlemektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.