Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.09.2022 15:43 (Üye) Soru : Merhabalar. Basit usul mükellefiyet için dükkan metrekare büyüklüğüne dair bir sınırlama var mıdır? Gelinlik, abiye, kına gecesi gibi özel gün kıyafetlerinin sipariş usulü dikimi ve kiralanması faaliyetiyle iştigal edilecektir. Bir de giyim eşyalarının onarımı ve tadilatı için terzilik faaliyeti gerçekleştirilecektir. (Moda Dikim Evi) çalışma usulü olacaktır. Bu vergi açılışı için basit usul mükellefiyet açılması bir sorun teşkil eder mi? Basit usul mükellefiyette aynı faaliyet kolları olmak üzere iki nace kodu kullanılabilir mi? Bahsetmiş olduğumuz yukarıdaki faaliyetler için 14.13.05 ve 95.29.02 nace kodlarını kullanmak istiyoruz. Bu şekilde mükellefiyet tesis ettirilir mi? Yoksa gerçek usul işletme defteri olarak mı açılış yapılması daha uygundur. Teşekkürler. İyi çalışmalar.

Cevap : Basit usule tabi olmak için GVK 47. ve 48. maddelerin olması gerekir. İşyerinin metrekaresi değil Yıllık kira bedel,i ölçü olur. Nace kodu konusunda ve mükellefiyet hakkında VD den bilgi alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.