Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.09.2022 11:43 (Üye) Soru : Mrb,üstadım.Kat karşılığı sözleşme ile konut inşaatı yapımına başlayan Mütahit A firması ; demir,kalıp,duvar işlerini yapması için Alt taşeron B firması ile 6 milyon TL lik bedel ile Taşeron sözleşmesi yapıyor. Beton satıcısı C firması ilede beton alım bağlantı sözleşmesi yapıyor.8 milyon TL lik bir kısım çek bir kısım nakit ödemeli şekilde.Bu iki firma ile yapılan sözleşmeler Damga vergisine tabimidir.Sözleşme yapan firmaların mütahide kesecekleri faturalar tevkifatlı olacakmıdır. 2022 damga vergisi oranlarını araştırdığımızda (Ek:6824/5. Md.-Yürürlük: 8/3/2017) Resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri (Binde 0) böylebir sonuç ile karşılaşıyoruz.Damga vergisi ve tevkifat olacakmı teşekkürler

Cevap : Sözleşmeler de DV hesaplanmaz. 15. Resmi şekilde düzenlenen kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri kapsamında yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri (Binde 0) KDV tevkifatı yapılacaktır. (4/10) BELİRLENMİŞ ALICILAR ve TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.