Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 07.09.2022 10:57 (Üye) Soru : Merhaba, ihracat faturasında bir süre kullandığı ikinciel makinayı ihrac eden şirket kdv beyanında 301 mal ihracı bölümüne mi yazmalıdır, ayrıca ihracat faturasında bir iki kalemde hammadde ihracı var, makina ikinci el zararına ihraç olmuş gibi olduğu için yüklenilen kdv toplam ihracat bedelinin %18 kdv sinden fazla çıkıyor, bu durumda yüklenilen kdv listesi oluştururken ihracat faturasındaki birkaç kalemi yüklenilen kdv listesine eklemesek yazmazsak olabilir mi, ihracat faturasındaki tutarın %18 ine kadar yüklenilen kdv listesi oluştursak olabilir mi? ihrac olan ürünlere ait tüm yüklenimler %18 den oluşmuştur.

Cevap : Yurt dışına ihraç edilen mallarda 1.veya 2. el ayrımı olmaz. 301 kod ile beyan edilir. Yüklenilen KDV % 18 oranını geçemez.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.