Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.09.2022 10:22 (Üye) Soru : Merhabalar E irsaliyeye geçiş ile ilgili kafamıza takılan bir konu var . Müşterimiz internetten satış yapmakta olup e fatura mükellefidir . 2021 yılı cirosu 10 milyon TL yi aşmakta olup. 01.07.2022 itibariyle e irsaliye mükellefi olduk fakat internet satışlarımızdan dolayı e arşiv faturalar ürünler ile birlikte gönderiliyor. bu durumda e arşiv fatura düzenlendiği için e irsaliye düzenlemek zorunda mıyız ?

Cevap : e-Arşiv fatura, vergi usul kanunu genel tebliğinde yer alan koşullara uygun olarak faturanın elektronik ortamda oluşturulmasını ve yine elektronik ortamda saklanmasını sağlayan, faturanın ibraz ve raporlamasını içeren dijital bir sistemdir. e-Arşiv kullanıcıları, e-Fatura kullanmayan müşterilerine e-Arşiv sayesinde doğrudan elektronik iletişim araçları veya kağıt çıktı yoluyla faturaların ikinci nüshasını iletebilir. e-Fatura veya e-Arşiv fatura ile belgelendirilen satışlarda, satış anında düzenlenen ve satıcı ya da yetkilisi tarafından imzalanan , e-Arşiv faturalarda irsaliye yerine geçer. e-Arşiv olarak düzenlenen faturaların irsaliye yerine geçebilmesi için “İrsaliye yerine geçer” ifadesi fatura içerisinde yer almalıdır. Sonuç olarak e-Arşiv faturada irsaliye zorunlu yoktur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.