Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.09.2022 08:46 (Üye) Soru : Selamlar Limited şirketi olan bir müşterimiz, ispanyada danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu danışmanlık hizmeti karşılığında %24 stopaj kesintisi uygulayarak anlaştığımız net rakam üzerinden stopajı düşerek ödeme yapmaktadırlar. Bu durumda bu düştüğü rakamı biz geçici beyanında yabancı ülkelerde ödenen vergiler başlığında indirim konusu yapmalı mıyım? Yapacaksam da bu oran %24 olmasına rağmen biz en fazla kurumlar vergisi oranı kadarını mı indirmeliyiz? Son olarak bu indirimi yaptığıma dair bize verilen bir evrak var. Bu evrak yeterli midir? Vergi dairesine ibraz edilmeli midir?

Cevap : Yurtdışında ödenen vergilerin oran ve miktar sınırlaması olmaz. Belgeleri ibraz etmeniz halinde hesaplanan Geçici vergiden mahsubu mümkündür.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.