Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2022 09:43 (Üye) Soru : merhaba devlet ilkokuluna yapılan oturma sırası yardımı bağısı vergi matrahından indirilebilir mi? fatura keserken 17/b-2 kapsmaında kdv siz mi kesilmeli?yüklendiği kdv düşülebilirmi?

Cevap : Okul, Yurt ve Sağlık Tesisleri İçin Yapılan Bağış ve Yardımlar : Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere bağışlanan OKUL, sağlık tesisi ve yüz yatak (kalkınmada öncelikli yörelerde elli yatak) kapasitesinden az olmamak üzere öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi ile mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi olarak yaptırılacak ibadethaneler ve Diyanet İşleri Başkanlığı denetiminde yaygın din eğitimi verilen tesislerin ve Gençlik ve Spor Bakanlığına ait gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşası dolayısıyla yapılan harcamalar veya bu tesislerin inşası için bu kuruluşlara yapılan her türlü bağış ve yardımlar ile MEVCUT TESİSLERİN FAALİYETLERİNİ DEVAM ETTİREBİLMELERİ İÇİN YAPILAN HER TÜRLÜ NAKDÎ VE AYNÎ BAĞIŞ VE YARDIMLARIN TAMAMI BEYAN EDİLEN GELİRDEN İNDİRİLEBİLİR. 3065 Sayılı KDV Kanunu’nun 17. maddesinde sayılan kurum ve kuruluşlara yapılan insani, dini veya sosyal amaçlı mal teslimi veya hizmet ifası şeklindeki bağışlar, katma değer vergisine tabi değildir. Ayrıca bu kurum ve kuruluşlara yapılan bağışlarda KDV istisnasından yararlanmak için bir üst sınır da belirtilmemiştir. Katma değer vergisi istisnasından faydalanabilmek için iki şart aranmaktadır. - Bağış, 3065 Sayılı KDV Kanunu’nun 17. maddesinde sayılan kurum ve kuruluşlara yapılmalıdır. - Teslim veya hizmet bedelsiz olmalıdır. Bağışlanan mallar için Önceden indirilen KDV si “İlave Edilecek KDV” bölümünde gösterilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.