Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.09.2022 16:36 (Üye) Soru : Merhabalar, Sermaye artırımında Sermayenin Ödendiğinin Tespitine Ait Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Raporunda sermayenin ödendiği yıl 2005 ve 2007 şti kuruluşluda 2005 dolayısıyla firmadan veya eski muhasebeciden sermayenin ödendiği yıllara ait defter bilgilerine ve yevmiye bilgilerine ulaşamıyoruz bu durumda ne yazacağız bilginizi rica ediyorum ben şu şekil açıklama yaptım ve tescile sordum odanıza sorun dedi , ilgili bölümü yazdığım: Şirket 2005 yılında kurulmuş 2007 yılına kadar Sermayesinin tamamı ödenmiştir. Yasal defter bilgilerine, yevmiye kaytılarına zaman aşımına uğradığı için ulaşılamamaktadır.

Cevap : Öncelik ile sicilin odaya yönlendirmesi tabir caiz ise"Baştan savmadır" raporu kabul edecek kurum böyle bir davranışta bulunamaz. Böyle durumlarda şef md.muavini veya müdür ile ile muhatap olunuz. Ticaret sicilide(Ticaret odası ) üyelerine hizmet vermek zorundadır. Bilindiği üzere TTK dazaman aşımı 10 yıldır. 10 yıldan önce yapılan işlem için ilgili alana son sermaye artışının tarihini yazmanız yeterlidir.(ticaret sicil gazetesiinde yayımlandığı tarih)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.