Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 13.09.2022 12:35 (Üye) Soru : merhaba, yurt içinden mal alım satımı yapan, tamamı ödenmiş sermayesi 500.000-tl olan , 2 gerçek kişi ortagı olan, yaklaşık 25 yıllık LTD.ŞTİ yiz. şirketimiz yaklaşık son 18 yıldır düzenli olarak , art arda kâr elde etmektedir. şimdiye kadar ortaklara hiç kar dagıtımı yapılmamıştır. şirkete kayıtlı taşıtlar ve demirbaşlarda mevcuttur. 1 - şirketler yeniden değerleme yapmak zorunda mıdır? 2 - şirket tasfiye kararı alırsa, (borcları ve alacakları göz ardı edersek) 500 - 540 - 570 hesaplarındaki bakiyeler ne şekilde vergilendirilir? teşekkürler.

Cevap : 1-Yeniden değerleme yapılması zorunlu DEĞİLDİR. istenir ise yapılır. 2-500 hesap vergilendirilmez. Ortaklara dağıtılır. 540 ve 570 hesap Ortaklara dağıtılır. Dağıtım yapıldığı ay % 10 GV stopajı hesaplanırmuhtasar beyanname ile beyan edilir. Kar payı elde eden ortaklar GVK nun 22.ve 86.madde hükümlerine göre MSİ beyananmesi veririler. (Yıllık GV beyananmesi ile)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.