Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2022 10:30 (Üye) Soru : merhaba, biz 2 ortaklı LTD.ŞTİ yiz. şirketimiz bulundugu yerde kiracıdır. bir dükkan satın alıp , oraya taşınmak istiyoruz. 1- noter satış sözleşmesi ile, dükkan satın alındıgında bunun muhasebesel kaydı ne şekilde olacaktır? 2 - dükkanın amortisman kayıtları, hangi hesaplara - ne şekilde yapılmaktadır? 3 - dükkan tadilatı icin yapılacak; boya- badana - su tesisatı , elektrik döşemesi vb. işlemler direkt gider yazılabilir mi? teşekkürler

Cevap : 1-Gayrimenkuller noter satışı ile alınıp satılmaz. TAPU ile alınır. 2-Tapu ile alınan g.menkul 252 hesab kayıt edilirYıllık % 2 amortisman ayrılır. Diğer ATİK ler gibi g.menkulün amortisman ı için 700 lü hesaplar, 257 hesap kullanılır. G.menkuller için özel bir amortisman kaydı olmaz.Normal kayıt yapılır. 3-boya badana gideri 700 lü hesaplara gider olarak yazılır.Elektirik tesisatı ise 253 hesaba yazılır amortisman ayrılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.