Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 14.09.2022 11:47 (Üye) Soru : Merhaba araba alım satımı yapan bir firmada şahıstan limited şirkete 10.05.2022 tarihinde nevi değişikliği yaptık.Fakat şahıs bu tarihten sonra araç alımını kendi üzerine sürdürmüş.Vergi dairesi 11.05.2022 ile tekrar açılış yapmamızı istiyor.Bu durumda daha önce e defter olan kişiye böyle bir açılış yapılabilir mi?Daha önce e defter olan firmayı 11.05 ile 2.sinıf işletme olarak açabilir miyiz?1.sınıf olarak açsak bu durumda geriye dönük defter onayını nasıl yapacağız?Durum biraz karıştı,teşekkürler :)

Cevap : VD nin isteği hukuka uygundur. Müteriniz e--defter değil ,Bilanço esasına göre defter tutacaktır.Ancak Mayıs ayında açılış yapılmayan mükellefiyet için geriye dönük defter onaylatılamaz.Defter bu gün itibari ile onaylatılır. Mayıs -Eylül arasındaki dönem için VD muhtemelen Takdir işlemi yapacak ve cezalı tarhiyat yapılacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.